Determine the unit cost for each job using a traditional plantwide overhead rate based on direct labor hours. Round cost per unit answers to two decimal places when applicable.

Ridgeland Inc. makes backpacks for large sporting goods chains that are sold under the customers’ store brand names. The Accounting Department has identified the following overhead costs and cost drivers for next year: Overhead Item Expected Cost Cost Driver Maximum Quantity Setup Cost 489,600 Number of Setups 7,200 Ordering Cost 130,000 Number of Orders 65,000 Maintenance 920,000 Number of Machine Hours 80,000 Power 88,000 Number of Kilowatt Hours 440,000 Total predicted direct labor hours for next year is 42,500. The following data are for two recently completed jobs: Job 201 Job 202 Cost of Direct Materials $10,500 $12,000 Cost of Direct Labor $18,600 $62,300 Number of Units Completed 900 750 Number of Direct Labor Hours 220 270 Number of Setups 15 19 Number of Orders 21 42 Number of Machine Hours 450 360 Number of Kilowatt Hours 200 300

a. Determine the unit cost for each job using a traditional plantwide overhead rate based on direct labor hours. Round cost per unit answers to two decimal places when applicable.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Determine the unit cost for each job using a traditional plantwide overhead rate based on direct labor hours. Round cost per unit answers to two decimal places when applicable.
Just from $8 /Page 0r 300 words
Order Now

b.b. Determine the unit cost for each job using ABC. Round cost per unit answers to two decimal placeswhen applicable.

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now

c. As the manager of Ridgeland is there any additional information you would want to evaluate the pricing and profitability of jobs 201 and 202 ?

d. Assuming the company has been using the method required in part a, How shuld the management react to the findings in part b.

Looking for a similar assignment? Get help from our qualified experts!

Order Now