Inc. makes and sells a single snowboard model, the Titan. Fullerton’s CEO expects to sell 3,910 snowboards at an estimated retail price of $1,320 per board during 2018. In the fall of 2017, Fullerton gathered the following data to prepare budgets for 2018:

No explanation needed.

Inc. makes and sells a single snowboard model, the Titan. Fullerton’s CEO expects to sell 3,910 snowboards at an estimated retail price of $1,320 per board during 2018. In the fall of 2017, Fullerton gathered the following data to prepare budgets for 2018:

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Inc. makes and sells a single snowboard model, the Titan. Fullerton’s CEO expects to sell 3,910 snowboards at an estimated retail price of $1,320 per board during 2018. In the fall of 2017, Fullerton gathered the following data to prepare budgets for 2018:
Just from $8 /Page 0r 300 words
Order Now
Materials and Labor Requirements
      Wood 17 board feet (b.f.) per snowboard
      Fiberglass 15 yards per snowboard
      Direct labor 7 hours per snowboard

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now

CEO expects to sell 3,910 snowboards during 2018 at an estimated retail price of

$ 1,320 per board.​ Further, the CEO expects 2018 beginning inventory of 700 snowboards and would like to end 2018 with 900 snowboards in stock. The inventoriable unit cost for beginning finished goods inventory on January 1, 2018 ​is ​$230.00.

Data pertaining to the direct materials inventories are as follows:

Beginning Inventory Ending Inventory
Wood 2,100 b.f. 1,600 b.f.
Fiberglass 1,100 yards 2,100 yards

Variable manufacturing overhead is $20 per direct labor-hour. There are also $28,770 in fixed manufacturing overhead cots budgeted for 2018. Both variable and fixed overhead costs are allocated based on direct manufacturing labor-hours.

Other data include the following:

2017 Unit Price 2018 Unit Price
Wood $38.00 per b.f. $40.00 per b.f.
Fiberglass $14 per yard $15 per yard
Direct labor $34.00 per hour $35.00 per hour

1.What is the total direct manufacturing labor costs budget?

Group of answer choices

$1,006,950

$882,980

$908,950

$978,180

2.What are total manufacturing overhead costs?

Group of answer choices

$604,170

$548,170

$110,970

$102,970

3.What is the cost of target ending inventories of finished goods?

Group of answer choices

$965,200

$1,167,300

$978,300

$1,116,900

4.What is the budgeted cost of goods sold for 2018?

Group of answer choices

$4,369,470

$4,508,070

$4,319,070

$4,521,170

Looking for a similar assignment? Get help from our qualified experts!

Order Now